Welcome to the Dean’s Desk, which celebrates accomplishments of members of the Jackson School community during the past academic year. The length of this year’s list alone gives a sense of how dynamic and well regarded our scientists and staff are.

With this many honors, there is always a risk of overlooking some. Please accept the editors’ apologies and send along any omitted material, which we will place on the Web site. You can send information to J.B. Bird in the Dean’s Office. Enjoy reading about these distinctions and keep them coming.


Awards & Honors (External)

Name Award Organization
Robert Baumgardner A.L. Cox Poster Award Southwest Section, AAPG
Bayani Cardenas Fred Holmsley Moore Distinguished Lecturer University of Virginia
Bayani Cardenas Kohout Early Career Award Hydrogeology Division, GSA
Elizabeth Catlos Notable Paper Mineralogical Society of America
Robert Folk Legend of Sedimentology Award HGS
Robert Folk Dedication of 2012 GCAGS Transactions GCAGS
Sergey Fomel Top 30 Presentation, SEG Annual International Meeting SEG
Bill Galloway Doris Malkin Curtis Medal GCSSEPM
Bill Galloway Best Published Paper, 2012 GCAGS Journal GCAGS
Patricia Ganey-Curry Best Published Paper, 2012 GCAGS Journal GCAGS
Gürcan Gülen USAEE Senior Fellow Award U.S. Association for Energy Economics
Scott Hamlin A.L. Cox Poster Award Southwest Section, AAPG
Michael Hudec A. I. Levorsen Memorial Award AAPG
Michael Hudec 1st Place Thomas A. Philpott Excellence of Presentation Award AAPG
Rich Ketcham Exceptional Reviewer, GSA Bulletin GSA
Christopher Jackson Bigsby Medal Geological Society of London
Martin Jackson William Smith Medal Geological Society of London
Robert Loucks 2014 KWI Karst Award Karst Waters Institute
Robert Loucks Top Ten Poster at AAPG Convention AAPG
Jerry Lucia Top Ten Poster at AAPG Convention AAPG
Earle McBride Dedication of 2012 GCAGS Transactions GCAGS
Robert Reed Third Place Gordon I. Atwater Poster Award GCAGS
Jack Sharp 2012 President’s Award International Association of Hydrogeologists
Jack Sharp Distinguished Lecturer Edwards Aquifer Authority
John Snedden Best Published Paper, 2012 GCAGS Journal GCAGS
John Snedden Distinguished Service Award SEPM (Society for Sedimentary Geology)
James Sprinkle 3rd Place, Thomas A. Philpott Excellence of Presentation Award GCAGS
Scott Tinker Among 16 Best Geoscientists in the “Texas Top Producer” Survey Texas Independent Producers and Royalty Owners Association, Texas Monthly & the Best Companies Group
Scott Tinker John T. Galey, Sr., Memorial Public Service Award (2013) AIPG
Ramon Treviño Distinguished Service Award GCSSEPM
Dennis Trombatore William B. Heroy Award for Distinguished Service AGI
Tim Whiteaker Best Published Paper, 2012 GCAGS Journal GCAGS
Laura Zahm Distinguished Service Award AAPG

Awards & Honors (UT & JSG)

Name Award Unit
Jay Banner Outstanding Teaching Award UT Board of Regents
Don Blankenship Outstanding Research JSG
Don Blankenship Director’s Circle of Excellence UTIG
Bayani Cardenas Faculty Science Performance, Associate Professor DGS
Ginny Catania Director’s Circle of Excellence UTIG
Mark Cloos G. Moses and Carolyn G. Knebel Distinguished Teaching Award, Undergraduate DGS
Ian Dalziel Career Researcher Award UTIG
Peter Flemings Director’s Circle of Excellence UTIG
Sergey Fomel Outstanding Educator JSG
Patty Ganey-Curry Outstanding Support Staff Award UTIG
Omar Ghattas Walter Excellence Award JSG
Sean Gulick Director’s Circle of Excellence UTIG
Bob Hardage Outstanding Service JSG
Marc Hesse G. Moses and Carolyn G. Knebel Distinguished Teaching Award, Graduate DGS
Marc Hesse 1st Place, Best Represented Research Group, JSG Research Symposium JSG
Jack Holt Director’s Circle of Excellence UTIG
Brian Horton Faculty Research Assignment UT Austin
Brian Horton Director’s Circle of Excellence UTIG
Charles Jackson Director’s Circle of Excellence UTIG
Wonsuck Kim Faculty Science Performance, Assistant Professor DGS
John Lassiter G. Moses and Carolyn G. Knebel Distinguished Teaching Award, Intro Course DGS
Luc Lavier Director’s Circle of Excellence UTIG
Lynda Miller Picard Excellence Award UTIG
David Mohrig G. Moses and Carolyn G. Knebel Distinguished Teaching Award, Graduate DGS
David Mohrig Faculty Science Performance, Full Professor DGS
Nicole Raney Thelma Lynn Guion Library Staff Honors DGS
Patty Romano Staff Excellence JSG
Kara Scott Thelma Lynn Guion Library Staff Honors DGS
Britney Schmidt Outstanding Young Researcher Award UTIG
John Snedden Director’s Circle of Excellence UTIG
John Snedden Outstanding Researcher Award UTIG
Danny Stockli 2nd Place, Best Represented Research Group, JSG Research Symposium JSG
Harm van Avendonk Director’s Circle of Excellence UTIG
Duncan Young Director’s Circle of Excellence UTIG

Promotions

Name Position Division/Organization
Ginny Catania Associate Professor DGS/JSG
Philip Guerrero Graduate Program Administrator JSG
Nicholas Hayman Research Scientist (effective Sep. 2013) UTIG
Richard Ketcham Associate Dean for Academic Affairs JSG
Jung-fu “Afu” Lin Associate Professor DGS/JSG
Lucy Nicar Administrative Assistant JSG
John Snedden Senior Research Scientist (effective Sep. 2013) UTIG

Leadership

Name Position Division/Organization
Bayani Cardenas Editor of Geophysical Research Letters AGU & Wiley
Elizabeth Catlos Chair, Annual Meeting (2013) South-Central Section, GSA
Elizabeth Catlos Chair of Management Board South-Central Section, GSA
Elizabeth Catlos Councilor GSA
Elizabeth Catlos Vice President Austin Chapter, Fulbright Alumni Association
Elizabeth Catlos System Standing Review Board for the NASA-Mars Organic Molecule Analyzer NASA
Kathy Ellins Chair, Education and Outreach Subcommittee (2013-15) EarthScope
Kathy Ellins Member, Steering Committee (2013-15) EarthScope
Rong Fu President-elect, Global Environmental Change Focus Group AGU
Philip Guerrero President Texas Association of Graduate Admissions Professionals (TxGAP)
Wonsuck Kim Associate Editor, Journal of Geophysical Research – Earth Surface AGU & Wiley
Carey King Special Projects Chair,  ASME Energy-Water Nexus Interdisciplinary Council American Society of Mechanical Engineers
Sharon Mosher President (2013) AGI
Suzanne Pierce Board Member (Dec. 2012-2016) U.S. Chapter, Intern. Assoc. of Hydrogeology
Jack Sharp Scientific Committee, IAH 42nd Congress, Rome, Italy International Association of Hydrogeologists
Jack Sharp NGWA Summit Committee (2014) National Ground Water Association
Jack Sharp Scientific Board, Characterization and Engineering of Karst Aquifers International Field Course University of Belgrade, Republic of Serbia
John Snedden Joint Technical Program Committee, GSA National Meeting (2012) GSA
John Snedden Board Vice Chair (2012-14) SEPM Foundation

Student Awards

Student Award Organization
Gabriel Aguilar GSA South-Central Section Meeting Award GSA SC Section
Dan Arnost Outstanding Mention GSA
Khushboo Arora 1st Place, Gulf Coast Challenge Bowl SEG
Lauren Becker 2nd place team, Gulf Coast Section, Imperial Barrel Award AAPG
Lauren Becker 1st Place, Early M.S. Student, JSG Research Symposium JSG
Paul Betka 2nd Place, Ph.D. Student, JSG Research Symposium JSG
Kevin Bone Mineralogical Society of America Award MSA
Benjamin Byerly JSG Best Graduate Paper JSG
Ryan Cahalan Outstanding Student Poster Award, 2012 AGU Fall Meeting AGU
Kuldeep Chaudhary Collaborative Research Award Norway
Sarah Coyle 2nd place team, Gulf Coast Section, Imperial Barrel Award AAPG
Julie Ditkof 1st Place, Poster Competition UT Austin Energy Forum
Julie Ditkof 2nd place team, Gulf Coast Section, Imperial Barrel Award AAPG
Dallas Dunlap Technical Sessions Best Speaker, M.S., Spring DGS
Dan Eakin Outstanding Student  Paper Award, 2012 AGU Fall Meeting AGU
Rania Eldam Outstanding Student Oral Presentation, 2012 AGU Fall Meeting AGU
Menal Gupta 2nd Place, Gulf Coast Challenge Bowl SEG
Menal Gupta Best Graduate & Ph.D. Resume JSG
Aaron Hantsche 1st Place, Undergraduate, JSG Research Symposium JSG
Allan Jones Outstanding TA DGS
Jake Jordan 2nd Place, Early M.S. Student, JSG Research Symposium JSG
Aaron Kantsche Austin Geological Society Award AGS
Jessica Kopp 1st Place, Late M.S. Student, JSG Research Symposium JSG
Nicole Kurka Austin Geological Society Award AGS
Maureen LeVoir GSEC Student Service Award GSEC
Maren Mathisen 2nd place team, Gulf Coast Section, Imperial Barrel Award AAPG
Maren Mathisen Outstanding TA DGS
Lindsay Olinde Outstanding TA DGS
Joshua Poncik Top 10 Finalist, Student Employee of the Year UT Austin Human Resource Services
Maxwell Pommer 2nd Place, Grad Student, Folk/McBride Petrography Award DGS
Timothy Prather Estwing Hammer Award DGS
Natalie Raia Best Freshman/Sophomore Resume JSG
Robert Reece Technical Sessions Best Speaker, Ph.D., Fall DGS
Eugenio Santillan Technical Sessions Best Speaker, Ph.D., Spring DGS
Dustin Schroeder 1st Place, Ph.D. Student, JSG Research Symposium JSG
Dustin Schroeder Technical Sessions Best Speaker Ph.D., Spring DGS
Spencer Seman 1st Place, Grad Student, Folk/McBride Petrography Award DGS
Jeffrey Senison Outstanding TA DGS
Tim Shin Outstanding Mention GSA
Rachel Simon Technical Sessions Best Speaker, M.S., Fall DGS
Rebekah Simon 2nd place team, Gulf Coast Section, Imperial Barrel Award AAPG
Benjamin Smith 1st Place, Undergrad Student, Folk/McBride Petrography Award DGS
Xiaolei Song Best Student Poster SEG
Jeffrey Sitgreaves Best Undergraduate & Junior/Senior Resume JSG
Colin Sturrock 2nd Place, Undergrad Student, Folk/McBride Petrography Award DGS
Nataleigh Vann Best Master’s Resume JSG
Marissa Vara 2nd Place, Undergraduate, JSG Research Symposium JSG
Natasha Vitek Outstanding Student Volunteer JSG
Kerstan Wallace 2nd Place, Late M.S. Student, JSG Research Symposium JSG
Stephanie Wood 3rd Place, Poster Competition UT Energy Forum

Student Grants & Fellowships

Student Award Organization
Trisha Alvarez SPIRIT Scholarship ConocoPhillips
Veronica Anderson Graduate Research Grant GSA
Khushboo Arora Ike Crumbly Minorities in Energy Named Grant AAPG
Amanda Calle Marta Sutton Weeks Named Grant AAPG
Rania Eldam Undergraduate Research Fellowship UT Austin
Rania Eldam Fellowship for Outreach Development Young Women’s Alliance
Aaron Hantsche Undergraduate Field Scholarship Austin Geological Society
Nicole Hart Arthur A. Meyerhoff Memorial Grant AAPG
Emily Hernandez Goldstein Diversity in the Geosciences Minority Research Grant Award GSA
Emily Hernandez Goldstein Student Research Grant Award GSA Mineralogy, Geochemistry, Petrology, and Volcanology Division
Jessica Hudock Ed Picou Fellowship Grant GCSSEMP
Han Kyul (Kyra) Kim Undergraduate Research Fellowship UT Austin
Jenna Kromann Research Grant GSA
Vishal Maharaj Research Grant SEPM
Damian Markez Statoil Fellow Statoil
Maren Mathisen James E. and Elloie B. Wilson Memorial Grant AAPG
Renas Mohammed Graduate Research Grant GSA
Renas Mohammed Ronald K. DeFord Field Scholarship JSG
Nicholas Perez Graduate Research Fellowship NSF
Nicholas Perez Bruton Fellowship UT Austin
Nicholas Perez Graduate Research Grant GSA
Edgardo Pujols Jay M. McMurray Memorial Grant AAPG
Sebastian Ramirez Pre-Expedition award Ocean Drilling Program
Jason Sandford Fred M. Bullard Prestigious Graduate Fellowship JSG
Jason Sandford Ed Picou Fellowship Grant GCSSEMP
Jason Sandford Travel grant for AAPG Pittsburgh AAPG Student Section
Migdalys Salazar Ed Picou Fellowship Grant GCSSEMP
Migdalys Salazar Peter Warren Gester Memorial Grant AAPG
Migdalys Salazar Jesse L. Brundrett Memorial Endowed Presidential Scholarship UT Austin
Jeffrey Senison Jones-Amsbury Research Grant South Texas Geological Society
Dolores van der Kollk Alexander Sisson Award GSA
Lichun Wang Frank E. Kottlowski Memorial Grant AAPG
Jonathan Warden John and Colleen Silcox Named Grant AAPG
Logan West Kenneth H. Crandall Memorial Grant AAPG
Stephanie Wood William Dow Hamm Memorial Grant AAPG
Jie Xu Ed Picou Fellowship Grant GCSSEMP
Lei Yin Earth and Space Fellowship NASA