News

Stay up-to-date with JSG

Awards

Common Abbreviations:
AAPG………………American Association of
Petroleum Geologists
AGS………………. Austin Geological Society
AGU………… American Geophysical Union
BEG…………. Bureau of Economic Geology
DGS………….Dept. of Geological Sciences
EERI…………………Earthquake Engineering
Research Institute
GSA…………Geological Society of America
GSEC…………Graduate Student Executive
Committee
IAS…………….. International Association of
Sedimentologists

JSG………Jackson School of Geosciences
SEG….Society of Exploration Geophysicists
SEPM…. Society for Sedimentary Geology
SSA……Seismological Society of America
UTIG……………….. Institute for Geophysics

 

Faculty and Researchers

WILLIAM AMBROSE
J. C. “Cam” Sproule Memorial Award,
AAPG

ADRIEN ARNULF
Director’s Circle of Excellence, UTIG

WHITNEY BEHR
Presidential Early Career Award
for Scientists and Engineers, U.S.
Government

DAN BREECKER
Knebel Teaching Award, Introductory
Course, DGS

SAHAR BAKHSHIAN
Best Poster Award, Texas Advanced
Computing Center

JULIA CLARKE
Fellow, Royal Society of Biology

TIM DOOLEY
Tinker Family Publication Award, BEG

OLIVER DUFFY
Tinker Family Publication Award, BEG

PEDRO DI NEZIO
Director’s Circle of Excellence, UTIG

NAIARA FERNANDEZ
Tinker Family Publication Award, BEG

ANDRAS FALL
Tinker Family Publication Award,
Runner-up, BEG

SERGEY FOMEL
Best Paper in Interpretation Journal
Award, SEG/AAPGBest Paper in Geophysics Honorable
Mention, SEG

JULIA GALE
Best Recent Publication, AAPG

JOHN GOFF
Director’s Circle of Excellence, UTIG

TIMOTHY GOUDGE
Knebel Teaching Award, Graduate Course, DGS

JAMIN GREENBAUM
Fulbright Scholar, Department of State

MAHDI HADDAD
Future Leader, American Rock
Mechanics Association

SCOTT HAMLIN
Monroe G. Cheney Science Award, AAPG

BRIAN HORTON
Outstanding Researcher Award, UTIG

SUSAN HOVORKA
Greenman Award, Greenhouse Gas
Control Technologies Conference

MIKE HUDEC
Tinker Family Publication Award, BEG

MARTIN P.A. JACKSON
(POSTHUMOUS)
Tinker Family Publication Award, BEG

WONSUCK KIM
Knebel Teaching Award, UndergraduateCourse, DGS

LUCY KO
Tinker Family Publication Award,
Runner-up, BEG

TOTI ERIK LARSON
Jules Braunstein Memorial Award, AAPG

LUC LAVIER
Evgueni Burov Medal, International
Lithosphere Program

STEVE LAUBACH
Best Recent Publication, AAPG

BOB LOUCKS
Tinker Family Publication Award,
Runner-up, BEG

CHRISTOPHER LOWERY
Outstanding Young Researcher Award, UTIG

TIP MECKEL
Outstanding Educator Award, JSG

YUKO OKUMURA
Director’s Circle of Excellence, UTIG

JEFFREY PAINE
Fellow, GSA

SUZANNE PIERCE
Mavis Kent Award, Association for
Women Geoscientists

STEPHEN PHILLIPS
Outstanding Postdoc Award, UTIG

STEVE RUPPEL
Tinker Family Publication Award,
Runner-up, BEG

REINALDO SABBAGH
Best Poster Award, AAPG

BRIDGET SCANLON
O.E. Meinzer Award, GSA

JOHN SNEDDEN
Director’s Circle of Excellence, UTIG

DANIEL STOCKLI
Outstanding Research Award, JSG

ALEXANDER SUN
Tinker Family Publication Award,
Runner-up, BEG

XINMING WU
Honorary Lecturer, SEG
Best Paper in Geophysics Honorable
Mention. SEG

DUNCAN YOUNG
Director’s Circle of Excellence, UTIG

TONGWEI ZHANG
Tinker Family Publication Award,
Runner-up, BEG

Promotions

GINNY CATANIA
Professor, DGS

PEDRO DI NEZIO
Research Scientist, UTIG

ANDRAS FALL
Research Scientist, BEG

PETER FLAIG
Research Scientist, BEG

AFU LIN
Professor, DGS

KRISTA SODERLUND
Research Scientist, UTIG

BRAD WOLAVER
Research Scientist, BEG

Students

DOUGLAS BARBER
Best Talk Fall Seminar, DGS

LAKIN BEAL
Graduate Groundwater Field Methods
Award, DGS
Outstanding Teaching Assistant, Spring,
DGS

GRACE BEAUDOIN
2nd Place Graduate Folk-McBride-Cloos
Petrography Contest, DGS

KERI LEIGH BELCHER
Technical Sessions Best Speaker, Fall
M.S., DGS

CHANCE BOLDUC
Undergraduate Groundwater Field
Methods Award, DGS

KRISTINA BUTLER
Student Travel Grant, SEPM
Travel Grant, GSA South-Central Section
Grants-in-Aid, AAPG
Postgraduate Grant, IAS

TOMAS CAPALDI
Outstanding Teaching Assistant, Fall, DGS

MAX S DANILLER-VARGHESE
Glenn and Martha Vargas Endowed
Presidential Scholarship, UT

CANSU DEMIR
Research Grant, GSA

THOMAS ETZEL
GSEC Student Service Award, JSG
1st Place Graduate Folk-McBride-Cloos
Petrography Contest, DGS

STEPHEN FERENCZ
Outstanding Teaching Assistant, Fall, DGS

SUYU FU
John C. Jamieson Student Paper Award,
AGU

OMAR RAMIREZ GARCIA
Director’s Award, Earth and Energy
Resources Graduate Program

KIARA GOMEZ
Grants-In-Aid, AAPG
Travel Award, GSA

HIMA J HASSENRUCK-GUDIPATI
Outstanding Student Presentation
Awards, AGU

EVA HOFFMAN
Best Graduate Paper, JSG

MARY HOFFMANN
2nd Place Undergraduate Folk-McBride-
Cloos Petrography Contest, DGS

JAIME HIRTZ
Internship, USGS/NAGT

SCARLETTE HSIA
Graduate Student Research Grant, GSA
Graduate Research Fellowship, NSF

ESTEFANIA SALGADO-JAUREGUI
Graduate Student Research Grant, GSA
Fulbright Scholar, Department of State

AARON R JONES
Repsol Student Innovation Award
Environmental Fellowship, University of
Michigan

SEAN KACUR
Internship, USGS/NAGT

DOMINIK KARDELL
Pre-Drilling Activity Award, IODP

LANDON LOCKHART
3rd place Earth Model Award, Halliburton

JACOB MAKIS
Technical Sessions Best Speaker, Spring
M.S., DGS

NAOMA MCCALL
Endowed Presidential Scholarship, UT

STEFANO NEROZZI
Best Talk Spring Seminar, DGS

MATTHEW NIX
Estwing Hammer Award, DGS

MICHAEL O’CONNOR
Best Talk Spring Seminar, DGS

MARGO ODLUM
Technical Sessions Best Speaker, Spring
Ph.D., DGS

KELLY OLSEN
Outstanding Graduate Student, UTIG

EMILY CAMILLE PEASE
Ed Archuleta Desalter Scholarship, Texas
Desalination Association
Outstanding Student Presentation, AGU

ESBEN PEDERSEN
2nd Place Imperial Barrel Award, AAPG

FERNANDO APANGO PEREZ
Director’s Award, Earth and Energy
Resources Graduate Program

NATALLIA PIATRUNIA
Outstanding Teaching Assistant, Fall, DGS

SEBASTIAN RAMIRO RAMIREZ
Research Fellowship, Equinor (Statoil)

EVAN J RAMOS
Student Geoscience Grant, GSA
Honorable Mention, Ford Foundation
Predoctoral Fellowship

MARK REID
2nd Place Imperial Barrel Award, AAPG

SAM ROBBINS
2nd Place Imperial Barrel Award, AAPG

HEATHER ROSE
Green Fund Grant, UT

ADDISON SAVAGE
Undergraduate Prize, Mineralogical
Society of America

COLIN SCHROEDER
Distinguished Speaker, Society of
Petrophysicists and Well Log Analysts

SINJINI SINHA
Professional Development Award, GSA
and University of Arkansas

BEN SMITH
Best Talk Spring Seminar, DGS
Jules Braunstein Memorial Award, AAPG

CHIJUN SUN
1st Prize Best Poster Presentation, Urbino
Summer School in Paleoclimatology

COLE SPEED
The Institut Français du Pétrole Grant,
AAPG
2nd Place Imperial Barrel Award, AAPG
Seed Grant, National Center for Airborne
Laser Mapping

BRANDON SHUCK
Honorable Mention Award for
GeoPRISMS Student Prize, AGU

GABRIEL TAGLIARO
Outstanding Graduate Student, UTIG

DIMITRI P VOYTAN
Travel Grant, SSA

MATTHEW WADE
Endowed Scholarship, AGS
1st Place Undergraduate Folk-McBride-
Cloos Petrography Contest, DGS

ANNA WEISS
Currano Scholarship, The Bearded Lady
Project and Paleontological Society
Student Research Grant, GSA
Technical Sessions Best Speaker, Fall
Ph.D., DGS

KATHLEEN WILSON
Foundation Grants-in-Aid, AAPG
Student Travel Grant, SEPM

NATALIE WOLFENBARGER:
2020 Zonta International Amelia Earhart
Fellowship
2019 Travel Award, International
Glaciological Society

WEN-YING WU
Outstanding Teaching Assistant, Spring,
DGS

LEO ZENG
2nd Place Imperial Barrel Award, AAPG

XIAFEI ZHAO
Endowed Scholarship, AGS
Staff

ROSALIND GAMBLE
Eleanor Picard Excellence Award, UTIG

BIRCH GRIESSE
Guion Library Staff Honors, DGS

NANCY HARD
Career Award, UTIG

KIM LAVALLEY
Outstanding Service Award, JSG

LUISANA LOPEZ
Guion Library Staff Honors, DGS

MELINDA MCGLAUN
Staff Excellence Award, DGS

SARAH MCKAY
James W. Vick Texas Excellence Awards
for Academic Advising, Texas Exes

DAVID MELANSON
Guion Library Staff Honors, DGS

JOSH O’CONNELL
Outstanding Support Staff, UTIG

PAMELA PEREZ
Guion Library Staff Honors, DGS

JORGE PIÑÓN
Lifetime Achievement Award, Center for
Latin American Studies at the University
of Florida

SARA SIEBERATH
Staff Excellence Award, JSG

DENNIS TROMBATORE
Joseph C. Walter, Jr. Excellence Award, JSG

 


Tags: