News

Stay up-to-date with JSG

Awards

Common Abbreviations:

AAPG American Association of
Petroleum Geologists
AGS Austin Geological Society
AGU American Geophysical Union
BEG Bureau of Economic Geology
DGS Dept. of Geological Sciences
EERI Earthquake Engineering
Research Institute
GCAGS Gulf Coast Association
Geological Society

GSA Geological Society of America
GSEC Graduate Student Executive
Committee
IAS International Association of
Sedimentologists
JSG Jackson School of Geosciences
SEG Society of Exploration
Geophysicists
SEPM Society for Sedimentary
Geology
UTIG Institute for Geophysics

Faculty and Researchers

WILLIAM AMBROSE
J. C. “Cam” Sproule Memorial Award,
AAPG

NATHAN BANGS
Director’s Circle of Excellence, UTIG

JAIME BARNES
Knebel Teaching Award,
Undergraduate Course, DGS

THORSTEN BECKER
Director’s Circle of Excellence, UTIG

BUREAU OF ECONOMIC GEOLOGY
Distinguished Achievement Award, SEG

TODD CALDWELL
Excellence in Review Editor’s Citation,Vadose Zone Journal

BAYANI CARDENAS
Faculty Annual Evaluation Award Full
Professor, DGS

GINNY CATANIA
Director’s Circle of Excellence, UTIG

GAIL CHRISTESON
Outstanding Research Award, JSG

JULIA CLARKE
HHMI Professor for Innovation in
Undergraduate Education,
Howard Hughes Medical Institute

DGS FEMALE FACULTY
Outstanding Service Award, JSG

PEDRO DINEZIO
Director’s Circle of Excellence, UTIG

SHIRLEY DUTTON
Thomas A. Philpott Award 2nd Place,
GCAGS

SERGEY FOMEL
First Author Award, BEG
Best Paper in Interpretation, SEG

CYRIL GRIMA
Outstanding Young Researcher Award,UTIG

MAHDI HADDAD
Cedric Ferguson Medal, SPE

MARK HELPER
Knebel Teaching Award,
Graduate Course, DGS

BRIAN HORTON
William R. Dickinson Medal, SEPM
Director’s Circle of Excellence, UTIG
Outstanding Educator Award, JSG

MICHAEL HUDEC
Tinker Family Publication Award, BEG
Hamilton Book Awards Finalists, UT

MARTIN JACKSON (POSTHUMOUS)
Tinker Family Publication Award, BEG

JOEL JOHNSON
Knebel Teaching Award,
Introductory Course, DGS

CHARLES KERANS
Honorary Membership, SEPM

RICH KETCHAM
Fellow, Mineralogical Society of America

LUC LAVIER
Director’s Circle of Excellence, UTIG

TIP MECKEL
John C. Frye Award, GSA

DAVID MOHRIG
Pettijohn Medal, SEPM

YUKO OKUMURA
Director’s Circle of Excellence, UTIG

CAMILLE PARMESAN
Make Our Planet Great Again Grant,
France

ERIC POTTER
Alumnus of the Year, BEG

ELLEN RATHJE
William B. Joyner Lecture Award, EERI

KATHERINE ROMANAK
Outstanding Reviewer, International
Journal of Greenhouse Gas Control

BRIDGET SCANLON
Hydrologic Sciences Award, AGU
President’s Award, International
Associations of Hydrogeologists

MRINAL SEN
Virgil Kauffman Gold Medal, SEG

JOHN SNEDDEN
Director’s Circle of Excellence, UTIG

RONALD STEEL
J. C. “Cam” Sproule Memorial Award, AAPG

SCOTT TINKER
Ian Campbell Medal, AGI

HARM VAN AVENDONK
Director’s Circle of Excellence, UTIG
Research Excellence Award, UTIG

XINMING WU
Best Paper Award, Geophysics

MICHAEL YOUNG
Joseph C. Walter Jr. Excellence Award, JSG

JINYU ZHANG
J. C. “Cam” Sproule Memorial Award, AAPG

Promotions

WILLIAM AMBROSE
Senior Research Scientist, BEG

TODD CALDWELL
Research Scientist, BEG

TIMOTHY DOOLEY
Senior Research Scientist, BEG

JOHN LASSITER
Professor, DGS

TIP MECKEL
Senior Research Scientist, BEG

YUKO OKUMURA
Research Scientist, UTIG

DUNCAN YOUNG
Research Scientist, UTIG

Students

YASER ALZAYER
Best Talk Fall Seminar, DGS

AUSTIN ARNOLD
Endowed Scholarship, AGS

SEAN BADER
Best Student Poster Paper,
2017 Annual Meeting, SEG

GRACE BEAUDOIN
2nd Place Graduate Petrography, DGS

PATRICK BOYD
Technical Sessions Best Speaker,
Fall M.S., DGS

CLARA BRENNAN
Graduate Student Research Award, GSA

TYLER CADENA
2nd Place Undergrad Petrography, DGS

AMANDA CALLE
Technical Sessions Best Speaker,
Fall Ph.D., DGS
Best Talk Spring Seminar, DGS

TOMAS CAPALDI
Muehlberger Graduate Fellowship, JSG
Postgraduate Research Grant, IAS
PETER CARLSON
Best Talk Fall Seminar, DGS

CANSU DEMIR
Fulbright Scholarship,
Turkish Fulbright Committee

THOMAS ETZEL
Global Research Fellowship,
UT Austin International Office

PEDRO ALEJANDRO GARZA
DeFord Technical Sessions Best Speaker
Spring M.S., DGS

SCOTT ECKLEY
2017 Travel Grant to Sudbury Impact
Structure Field Course, NASA/LPI

YI FANG
Elected Future Leader,
American Rock Mechanics Association

MASON FRIED
Technical Sessions Best Speaker,
Spring Ph.D., DGS
Best Talk Fall Seminar, DGS

PETER GOLD
Technical Sessions Best Speaker,
Spring Ph.D., DGS
Best Talk Fall Seminar, DGS

SOPHIE GOLIBER
Outstanding Graduate Student, UTIG

KIARA GOMEZ
NDSEG Fellowship Finalist,
Dept. of Defense

SARAH GREER
Computational Science
Graduate Fellowship, DOE

JESSE GU
Undergraduate Prize,
Mineralogical Society of America

JENNIFER HARDING
Fellowship, UTIG

JAIME HIRTZ
Endowed Scholarship, AGS

PEDRO GARZA JUAREZ
Technical Sessions Best Speaker,
Spring M.S., DGS

MICHELLE GEVEDON
Outstanding Teaching Assistant, Fall, DGS

DOMINIK KARDELL
Outstanding Graduate Student, UTIG

ALISSA KOTOWSKI
1st Place Graduate Petrography, DGS

ADAM MARSH
Best Talk Fall Seminar, DGS
EDWARD MARSHALL
Outstanding Teaching Assistant, Fall, DGS

DMITRII MERZLIKIN
Award of Merit for Best Student Paper,
2017 Annual Meeting, SEG

EMILY MIXON
Graduate Research Fellowship, NSF

SEBASTIAN MUNOZ
Groundwater Fields Methods Awards
Undergraduate, DGS

GRACE MUSSER
Stephen J. Gould Award,
The Paleontological Society
Ornithology Collection Grant,
American Museum of Natural History

ANDREA NOLTING
Technical Sessions Best Speaker,
Fall Ph.D., DGS
Best Talk Spring Seminar, DGS
Calvert Memorial Scholarship,
Houston Geological Society

MARGO ODLUM
Equinor (Statoil) Research Fellowship
STEM Chateaubriand Fellowship,
Embassy of France
Best Student Oral Presentation, 2018
International Thermochronology
Conference

ANDREW PARISI
Outstanding Teaching Assistant,
Spring, DGS

ESBEN PEDERSEN
Equinor (Statoil) Research Fellowship

AUDREY PFEIL
Repsol Student Innovation Award

ENRICA QUARTINI
Best Talk Spring Seminar, DGS

EVAN RAMOS
Outstanding Teaching Assistant,
Spring, DGS

MARK REID
Repsol Student Innovation Award

SAM ROBBINS
Estwing Hammer Award, DGS

ARISA RUANGSIRIKULCHAI
1st Place Undergraduate Petrography, DGS

AARON RUSSELL
Endowed Scholarship, AGS

COLIN SCHROEDER
Outstanding Student Chapter Award
SPWLA Foundation Grant

LILY SERACH
Student Service Award, GSEC

BRANDIN SHUCK
Outstanding Graduate Student, UTIG

SAAD SIDDIQUE
Repsol Student Innovation Award

LAURA SIGELMANN
Brumley Next Generation Fellowship
William H. Crook Fellowship

LOGAN SCHMIDT
2018 Outstanding Mention Recipient, GSA

BENJAMIN SMITH
Student Grant Award, SEPM

CAROLYN TEWKSBURY-CHRISTLE
Outstanding Teaching Assistant, Fall, DGS

KELLY THOMSON
Equinor (Statoil) Research Fellowship
Student Research Grant, SEPM
ExxonMobil/GSA Student
Geoscience Grant

CHIARA TORNABENE
Best Graduate Paper, JSG

ALISON TUNE
Groundwater Field Methods Award
Graduate, JSG
Graduate Research Fellowship, NSF

MERT UGURHAN
Student Research Grant, SEGCF
ANNA WEISS
Outstanding Teaching Assistant, Spring, DGS

JINYU ZHANG
J.C. “Cam” Sproule Memorial Award, AAPG

Staff

JANEICE CONNORS
Guion Library Staff Honors, DGS

KEVAUGHN EVANS
Guion Library Staff Honors, DGS

LISA GAHAGAN
Career Award, UTIG
Staff Excellence Award, JSG

ROSALIND GAMBLE
Outstanding Staff Award, UTIG

PATTY GANEY-CURRY
Career Award, UTIG

BILL GANNON
Guion Library Staff Honors, DGS

JOEY MAREZ
Guion Library Staff Honors, DGS

MATT MCGUIRE
Guion Library Staff Honors, DGS
SEAN MCKEEVER
Staff Excellence Award, DGS

PENELOPE PARR
Outstanding Staff Award, UTIG

JUDY SANSOM
Picard Excellence Award, UTIG

STEFFEN SAUSTRUP
Outstanding Staff Award, UTIG

SARA DIANE SEIBERATH
Outstanding Staff Award,
UT President’s Office

CHRIS STELLA
Guion Library Staff Honors, DGS

RAMÓN TREVIÑO
John C. Frye Award, GSA